Degvielas, apģērbu un apavu, kā arī pārtikas cenu kritums gandrīz pilnībā kompensējis elektroenerģijas cenu pieaugumu. Tādēļ patēriņa cenas šā gada janvārī salīdzinājumā ar decembri ir palielinājušās tikai par 0,1%. Bet gada griezumā Latvijā pirmo reizi kopš 2013. gada decembra atkal ir fiksēta 0,4% deflācija, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Zemo inflācijas līmeni janvārī lielā mērā noteica ārējie faktori, tajā skaitā naftas cenu kritums un pārtikas cenu pazemināšanās pasaules tirgū. Tā rezultātā degvielas cenas Latvijā salīdzinājumā ar decembri saruka par 7,8%, bet pārtikas cenas pirmo reizi kopš 1998. gada janvārī neuzrādīja sezonālu kāpumu, salīdzinājumā ar decembri samazinoties par 0,3%. Lielākā ietekme pārtikas cenu samazinājumā bija cenu kritumam gaļas produktiem, kā arī tam, ka šogad janvārī atšķirībā no citiem gadiem nebija vērojams sezonāls dārzeņu cenu pieaugums.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Lielākā inflāciju paaugstinošā ietekme janvārī, kā jau gaidīts, bija elektroenerģijas cenu kāpumam mājsaimniecībām, kad tirgus liberalizācijas rezultātā janvārī elektrības cenas salīdzinājumā ar decembri palielinājās par 27,6%.

Līdzīgi kā pagājušajā gadā, arī šogad janvārī kopējais zemais inflācijas līmenis ir saistīts ar preču cenu samazināšanos, kas noticis lielā mērā ārēju faktoru ietekmē, - par 1,3%. Savukārt pakalpojumu cenas turpina palielināties un salīdzinājumā ar pagājušā gada janvāri ir augušas par 2,1%. Pakalpojumu cenu kāpums atšķirībā no preču cenām tieši atspoguļo pēdējā laikā vērojamo spēcīgo darba samaksas pieaugumu, un liecina, ka, neskatoties uz janvārī fiksēto kopējo deflāciju, ekonomikā joprojām turpinās izaugsme.

Zemie inflācijas rādītāji Latvijā tieši sasaucas ar kopējo situāciju reģionā, kad eirozona praktiski jau ir nonākusi deflācijā un patēriņa cenas vienotajā valūtas zonā janvārī ir samazinājušās par 0,6%. Līdzīga situācija ir Igaunijā, kur, neskatoties uz ekonomiskās izaugsmes paātrināšanos, janvārī fiksēta 1,3% deflācija.

Lai gan nākamajos mēnešos varētu atsākties nedaudz straujāks cenu pieaugums, kad kopējo inflācijas līmeni ietekmēs cenu paaugstināšana Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā, kā arī nelielā degvielas cenu paaugstināšanās, būtisks inflācijas pieaugums tuvākajos mēnešos nav gaidāms. Jāņem vērā, ka šobrīd patēriņa cenu izmaiņas Latvijā lielā mērā nosaka svārstības pasaules pārtikas un naftas cenās, kuru izmaiņas prognozēt ir ļoti grūti. Taču, ņemot vērā šodien publicētos inflācijas datus, var prognozēt, ka inflācija Latvijā 2015. gadā kopumā būs ļoti zema. Finanšu ministrija šobrīd strādā pie makroekonomisko rādītāju prognožu aktualizēšanas un kopā ar izaugsmes prognozēm paredzēts precizēt arī patēriņa cenu izmaiņu prognozes vidējam termiņam.

 


attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā Latvijā atgriežas inflācija

10/08/2020

FM: Straujā degvielas cenu krituma dēļ maijā fiksēta deflācija

08/06/2020

FM: Patēriņa cenas aprīlī palika nemainīgas

05/06/2020