Oct Sep Oktobris 2020 Oct Nov
P O T C P S Sv
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Latvija ir pabeigusi nepieciešamos pamatdarbus, lai Latvija būtu tiesīga saņemt Eiropas fondu līdzekļus un sākt to apguvi 21/03/2012

Abi pamatdokumenti - Attīstības plāns un Programmas papildinājums ir sagatavoti un saskaņoti gan ar ES struktūrfondu vadībā iesaistītajām institūcijām Latvijā, gan ar Eiropas Komisiju. Tas ir Eiropas Savienības priekšnosacījums, lai uzsāktu fondu praktisku apguvi. Lai gan ir izskanējušas mītiskas runas par iespējām naudu apgūt no 1.janvāra, tomēr neviens nav iedziļinājies nosacījumos, uz kādiem tas bija iespējams. Ir jābūt izpildītām ES regulas 1260/99 prasībām, kas precīzi nosaka, ka fondu apguve var sākties pēc pamatdokumenta - Attīstības plāna apstiprināšanas. Attīstības plānu projektus Eiropas Komisija visām jaunajām dalībvalstīm apstiprināja vienā laikā - 2003.gada 18.decembrī.

Otrs nosacījums fondu apguvei ir Programmas papildinājuma izstrāde, kurš saskaņā ar minētās regulas prasībām ir jāapstiprina Latvijā trīs mēnešu laikā pēc Attīstības plāna apstiprināšanas un jānosūta Eiropas Komisijai. Latvija uz 1.martu ir saskaņojusi Programmas papildinājumu, tātad ātrāk nekā to paredz regula. Tas ir juridiskais pamats naudas apgūšanai.

Latvija struktūrfondu apgūšanā iet kopsolī ar pārējām jaunajām dalībvalstīm

Izvērtējot mūsu tuvāko un tālāko kaimiņu paveikto struktūrfondu apgūšanā, var pamatoti teikt, ka Latvija iet kopsolī ar pārējām jaunajām dalībvalstīm. Neviena valsts šobrīd vēl nerealizē projektus ar struktūrfondu līdzekļu piesaisti.

Struktūrfondu apgūšanas pamatdokuments Attīstības plāns Latvijai ir apstiprināts vienlaikus ar visām pārējām jaunajām dalībvalstīm 2003.gada 18.decembrī. Pašreiz mēs esam saskaņojuši arī Programmas papildinājumu.

Mūsu kaimiņvalstis Igaunija un Lietuva ir aptuveni tajā pašā ceļa posmā kā Latvija. Piemēram, Igaunija plāno otru nepieciešamo dokumentu - Programmas papildinājumu saskaņot līdz 9.martam Tāpat igauņi šobrīd veic struktūrfondu ieviešanas aģentūru auditu. Šis process notiek arī Latvijā - Latvija ir konkursā izvēlējusies auditorfirmu PricewaterhouseCoopers, kas veiks ieviešanas aģentūru auditu.

Struktūrfondu izmantošanas sistēmas izveides gaitā valstīm bija pirmām kārtām sev jāatbild uz jautājumu - kvalitāte vai kvantitāte. Latvijas pozīcija līdz šim ir bijusi - kvalitāte. Tādēļ tiek izstrādāti kvalitatīvi dokumenti un radīta kvalitatīva sistēma.

Identiska ir arī mūsu kaimiņu igauņu nostāja - sākt pieņemt projektus struktūrfondu līdzekļu izmantošanai tikai tad, kad ir pilnīgi skaidra pārliecība, ka fondu vadības sistēma ir droša. Igaunijas Finanšu ministrija uzskata: šis ir pilnīgi jauns uzdevums, ieviešanas aģentūrām ir jāapgūst daudzas jaunas procedūras un tās uzņemas lielu papildus atbildību. Sagaidāmais naudas apjoms, kas izies caur šo sistēmu, ir ļoti liels, un tādēļ uzskatām, ka ir daudz svarīgāk visas lietas izdarīt precīzi un bez kļūdām nekā steigties un pieļaut kļūdas.


Mehānismam jāsāk darboties - procesā aktīvāk iesaistās ieviešanas aģentūras

Līdz šim esam pārsvarā koncentrējušies uz struktūrfondu apgūšanas juridiskās un administratīvās bāzes veidošanu. Pamatā tas ir paveikts. Tagad jādara viss nepieciešamais, lai piešķirtā nauda tiktu sekmīgi apgūta - jāiedarbina izveidotais mehānisms.

Šeit galvenais uzsvars būs uz mūsu partnerinstitūcijām, jo tām būs jāstrādā ar gala saņēmējiem. Līdz ar to praktiski veicamie tuvākā laika uzdevumi ir projektu dokumentu pakešu izveides pabeigšana, izpildinstitūciju akreditācijas pabeigšana un informācijas aprites sistēmas sakārtošana.

Lai optimizētu informācijas plūsmu, tā tiks koordinēta un saskaņota starp institūcijām. Atgādinām, ka kopumā ar projektu pieņemšanu un apkalpošanu tehniski nodarbosies 7 iestādes:
• Centrālā Finanšu un līgumu aģentūra,
• Lauku atbalsta dienests,
• Latvijas investīciju un attīstības aģentūra,
• Valsts Nodarbinātības aģentūra,
• Profesionālās izglītības attīstības programmu aģentūra,
• Sabiedrības integrācijas fonds,
• Sociālās palīdzības fonds.
Šīs institūcijas būs atbildīgas par projektu pieteicēju informatīvu un tehnisku apkalpošanu.

Ministrijas informācijas apritē paliek kā centrālais informācijas apmaiņas punkts, no kura gala lietotājiem un plašākai auditorijai ir iespējas gūt priekšstatu par visu procesu kopumā, kā arī nokļūt pie tiešā pakalpojuma sniedzēja. Savukārt aģentūru galvenais uzdevums ir nodrošināt tiešu informācijas apmaiņu ar klientu savas kompetences ietvaros. Visa Finanšu ministrijas informācija ir apkopta mājas lapā www.esfondi.lv

Kaut arī turpmāk pamatdarbs gulsies uz ieviešanas aģentūrām un nozaru ministrijām, Finanšu ministrija aktīvi koordinēs un sekos procedūru un dokumentācijas izveides darbam. Izveidotajiem dokumentiem un fondu naudas apguves tehniskajām procedūrām jābūt ne tikai drošām, bet arī izpildāmām. Tāpēc, lai operatīvi apzinātu iespējamās problēmas un meklētu risinājumus, tiks izveidota konsultatīvā darba grupa, kurā tiks pārstāvēti iesaistīto institūciju pārstāvji, kā arī struktūrfondu finansējuma saņēmēju - pašvaldību, uzņēmēju un NVO - pārstāvji.

Preses konferencē izmantotais uzskates materiāls

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

08/10/2020 18/09/2020 15/09/2020

Ja vēlaties saņemt jaunumus savā e-pastā, lūdzu, ievadiet e-pastu un nospiediet pogu - pieteikties!

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Oct Sep Oktobris 2020 Oct Nov
P O T C P S Sv
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija