Oct Sep Oktobris 2020 Oct Nov
P O T C P S Sv
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Latvija gatava PVN informācijas apmaiņas sistēmas un akcīzes preču noliktavu turēšanas atļauju un reģistrēto tirgotāju datu apmaiņai ar ES 21/03/2012

Latvija ir gatava pievienotās vērtības nodokļa (PVN) informācijas un akcīzes preču noliktavu turēšanas atļauju un reģistrēto tirgotāju datu informācijas apmaiņai ar Eiropas Savienības dalībvalstīm - Valsts ieņēmumu dienestā ir izveidotas un notestētas abas informācijas sistēmas, kas varēs pilnvērtīgi sākt darboties, tiklīdz Latvija kļūs par ES dalībvalsti 1.maijā.

Latvijas pilnīgu gatavību šajā jomā ir apliecinājusi arī Eiropas Komisija. Abas informācijas sistēmas uzstādīja un nodrošināja tehnisko informācijas apmaiņas savietojamību ar ES informācijas sistēmām SIA Microlink Latvia.

Savukārt saturiskās savietojamības realizācija prasīja būtiskus papildinājumus un izmaiņas praktiski visās VID izmantojamajās sistēmās (Nodokļu informācijas sistēma, Datu noliktavas, Elektroniskās deklarēšanas sistēma, Publiskojamā datu bāze) un šo darbu, atbilstoši noslēgtajam līgumam, izpildīja a/s Dati speciālisti. Bez tam, tika izveidota arī jauna VID informācijas sistēmas komponente -ES Datu sagatavošanas sistēma (DSS), kas kalpo par starpbāzi, lai uzkrātu ES dalībvalstīm paredzēto un no tām saņemto informāciju un kuru izmanto gan a/s DATI izstrādātās VID informācijas sistēmas komponentes, gan SIA Microlink Latvia izveidotās informācijas apmaiņas sistēmas. VIES un SEED sistēmas.

Jaunizveidotās sistēmas ļaus VID turpmāk nodrošināt PVN un akcīzes preču noliktavas turēšanas atļauju informācijas apmaiņu ar ES dalībvalstīm. SIA Microlink Latvia adaptētā PVN apmaiņas sistēma (VIES -VAT Information Exchange System) savulaik iegādāta Igaunijā par 1 igauņu kronu, savukārt akcīzes preču atļauju informācijas apmaiņas sistēmu (SEED -  System of Exchange of Excise Data) SIA Microlink Latvia speciālisti izstrādāja pilnībā no paša sākuma. Projekts aizsākās 2003.gada 15.novembrī.
VIES un SEED sistēmu atbilstību ES savienības normām pārbaudīja Eiropas Komisijas sertifikācijas delegācija un sniedza atzinīgu novērtējumu.

Finanšu ministrs Oskars Spurdziņš:
"Šis divu informācijas sistēmu ieviešana ir būtisks Latvijas solis Eiropas Savienības virzienā, piemērojot mūsu nodokļu maksājumu piemērošanas un administrēšanas sistēmu ES prasībām. Turklāt šī nav tikai formāla ES prasību izpilde, bet dos reālu ieguldījumu Latvijas nodokļu iekasēšanas sistēmas uzlabošanā."

VID ģenerāldirektora v.i. Nelija Jezdakova:
"Izveidotajām informācijas apmaiņas sistēmām VIES un SEED ir liela nozīme nodokļu administrāciju darbā Eiropas Savienības ietvaros. Informācijas apmaiņa starp Eiropas Savienības dalībvalstīm pirmkārt ļaus uzņēmējiem pārliecināties par Eiropas Savienības dalībvalstu darījumu partneriem, kā arī nodrošinās nodokļu administrāciju ar būtisku informāciju, kas būs noderīga un nepieciešama nodokļu administrācijas funkciju veikšanai līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā. Informācijas apmaiņas sistēmas ļaus nodokļu administrācijai vairāk kontrolēt ekonomikas procesus, līdz ar to sistēmas ir arī instruments ēnu ekonomikas mazināšanai un caurspīdīguma principu ieviešanai ES dalībvalstu biznesa vidē."

Jaunizveidotā PVN informācijas apmaiņas sistēma "VIES" (VAT Information Exchange System) nodrošina informāciju par PVN maksātāja reģistrācijas datu un veikto preču apgrozījumu apjomu datu apmaiņu starp VID informācijas sistēmām un Kopienas dalībvalstu informācijas sistēmām. "VIES" ļaus ES dalībvalstīm apmainīties ar informāciju par PVN reģistrācijas numuru atbilstību, izmaiņām PVN reģistros, kā arī par uzņēmumu veiktajiem darījumiem ES teritorijā. Sistēma nodrošinās iespēju Latvijas nodokļu maksātājiem pārliecināties vai darījumu partneris citā ES dalībvalstī ir ar PVN apliekama persona. Sistēmas ietvaros nodokļu administrācijas darbiniekam ir iespēja tiešsaistes režīmā piekļūt informācijai no visu ES dalībvalstu PVN reģistriem un veikt ES dalībvalstu PVN reģistrācijas numuru derīguma pārbaudi, tajā skaitā pēc nodokļu maksātāju pieprasījuma.

Saskaņā ar ES un Latvijas Republikas tiesību aktos noteiktajām prasībām no 2004.gada 1.maija visām akcīzes preču apritē iesaistītājām personām, kas saskaņā ar likuma "Par akcīzes nodokli" nosacījumiem ir atbildīgas par akcīzes nodokļa nomaksu Latvijas Republikā tiek piešķirts akcīzes identifikācijas numurs. Pamatojoties uz direktīvas 92/12/EEC prasībām katrā ES dalībvalstī (tātad no 2004.gada 1.maija arī Latvijas Republikā) tiek veidots Akcīzes preču noliktavu turētāju, akcīzes preču noliktavu un apstiprināto tirgotāju reģistrs (SEED - System of exchange of excise data). Informācijas sistēma "SEED" nodrošina datu apmaiņu starp ES dalībvalstīm par personām un noliktavām, kuras ir pilnvarotas nosūtīt un saņemt akcīzes preces, un kurām ir tiesības izmantot atliktā akcīzes nodokļa maksāšanu. Reizi mēnesī dalībvalstis apmainās ar minētā reģistra datiem. Tādējādi katras dalībvalsts rīcībā nonāk informācija par visiem ES teritorijā reģistrētajiem akcīzes preču noliktavu turētājiem un apstiprinātajiem tirgotājiem, kuri iesaistīti alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un naftas produktu apritē.


SIA Microlink Latvia direktors Jānis Bergs:
J.Bergs: "Lielākais sistēmas ieviešanas ieguvums ir nodrošināta informācijas apmaiņas platforma Latvijas uzņēmējiem ar saviem partneriem ES dalībvalstīs. Cerams, datu pieejamība mazinās krāpniecību un būs sadarbību veicinošs faktors starp Latvijas un ES dalībvalstu uzņēmumiem. Projekts uzskatāmi demonstrēja Microlink kā Baltijas uzņēmuma priekšrocības, ļaujot īsā laikā Latvijas VID nodrošināt ar ES prasībām atbilstošu PVN informācijas apmaiņas sistēmu. Microlink Igaunijā izstrādātās sistēmas adaptācija Latvijas apstākļiem ir labs piemērs, kā izmantot bieži piesaukto kaimiņu pieredzi un līdzīgus risinājumus sekmīgi adaptēt vajadzībām divās vai pat vairākās valstīs. Microlink piedāvātais risinājums Latvijai bija ļoti izdevīgs konkrētajos apstākļos, ļaujot ietaupīt ne tikai laiku, bet arī naudu."

Jaunieviesto sistēmu lietotāji būs speciāli apmācīti VID darbinieki, kas izmantos sistēmās esošo informāciju nodokļu administrācijas funkciju veikšanai, savukārt Latvijas uzņēmēji vārēs pārliecināties par savu ES dalībvalsts darījuma partneri, iesniedzot informācijas pieprasījumus VID.

Sākot ar 2004.gada 1.maiju ES dalībvalsts PVN reģistrācijas numura derīguma un šim numuram piekritīgā uzņēmuma nosaukuma un adreses atbilstības apstiprinājumu varēs pieprasīt VID Galvenās nodokļu pārvaldes Centrālās informācijas apmaiņas daļā:
1.1. telefoniski (no 08.30 līdz 17.00) - tālruņa numuri: 7028792, 7028785;
1.2. nosūtot faksu uz numuru: 7028785;
1.3. elektroniski - e-pasta adrese: clo@vid.gov.lv;
1.4. kā arī VID publiskojamajā datu bāzē: http://www6.vid.gov.lv/.

ES dalībvalsts PVN reģistrācijas numura derīgumu šobrīd un turpmāk var pārbaudīt arī Eiropas Komisijas mājas lapā:
http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm

ES dalībvalstu (arī Latvijas Republikas) akcīzes preču noliktavas turētāja, akcīzes preču noliktavas un apstiprinātā tirgotāja akcīzes identifikācijas numuru, sākot ar 2004.gada 1.maiju būs iespējams pārbaudīt, saņemot apstiprinājumu vai noliegumu:
1) pa tālruņiem: 7028795 vai 70288897 (no 8.30 līdz 17.00)  ,
2) nosūtot faksu uz numuru 7028785,
3) nosūtot elektronisko vēstuli uz adresi: elo@vid.gov.lv;
4) VID interneta mājas lapā: http://www6.vid.gov.lv/.

 

 


Papildu informācijai:
Baiba Melnace
7095405, 9265135
baibam@fm.gov.lv
 Agnese Grīnberga
7082691
agnese.grinberga@vid.gov.lv Iveta Bojāre
7021950
Iveta.Bojare@microlink.lv

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

08/10/2020 18/09/2020 15/09/2020

Ja vēlaties saņemt jaunumus savā e-pastā, lūdzu, ievadiet e-pastu un nospiediet pogu - pieteikties!

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Oct Sep Oktobris 2020 Oct Nov
P O T C P S Sv
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija