Nov Oct Novembris 2020 Nov Dec
P O T C P S Sv
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

ECOFIN sanāksmē tiks vērtēta Latvijas Konverģences programma; finanšu ministrs paudīs Latvijas pozīciju 21/03/2012

5.jūlijā Briselē notiks kārtējā ES Ministru Padomes Ekonomikas un finanšu lietās sanāksme (ECOFIN). Sanāksmē piedalīsies finanšu ministrs Oskars Spurdziņš un Finanšu ministrijas atbildīgās amatpersonas, lai paustu Latvijas pozīciju izskatāmajos jautājumos. Šajā sanāksmē tiks pieņemts gala lēmums par jauno dalībvalstu, arī Latvijas, fiskālās politikas jeb Konverģences programmu.
 
Eiropas Savienības Ministru Padome Ekonomikas un finanšu lietās (turpmāk ECOFIN) ir viens no svarīgākajiem ES Padomes veidojumiem. Saīsinājums ECOFIN parasti tiek lietots, runājot par šo Padomi, jo tā sastāv no dalībvalstu ekonomikas vai finanšu ministriem. ECOFIN sanāksmē tiek pieņemti nozīmīgākie ES lēmumi finanšu jomā - tā ir iespēja ES dalībvalstīm, arī Latvijai, izteikt savu pozīciju par plānotajām ES politikām finanšu jomā. Latvijas pozīcija sanāksmē izskatāmajos jautājumos ir apstiprināta Ministru kabineta sēdē 1.jūlijā.

ECOFIN sanāksmes 5.jūlija darba kārtība un Latvijas pozīcija:

1) Nīderlandes prezidentūras darba programma
Nīderlandes prezidentūra ECOFIN ietvaros ir identificējusi 5 prioritārus jautājumus:
1. Uzņēmumu administratīvās nastas samazināšana;
2. Darba turpināšana pie jaunās finanšu perspektīvas;
3. Cīņa pret terorismu un īpaši pret teroristu finansēšanu;
4. Likumdošana finanšu pakalpojumu jomā;
5. Likumdošana nodokļu jomā.
Latvijas pozīcija: Pieņemt zināšanai prezentāciju par ECOFIN Padomes darba programmu Nīderlandes prezidentūras laikā.

2) Stabilitātes un izaugsmes pakts - Padomes viedokļi par Čehijas, Igaunijas, Kipras, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Maltas, Polijas, Slovēnijas un Slovākijas 2004.gada konverģences programmām

Visas ES dalībvalstis katru gadu gatavo Stabilitātes (eirozonas valstis) vai Konverģences (pārējās valstis) programmas, kurās tiek sniegta informācija par dalībvalsts vidēja termiņa fiskālo, ekonomisko un monetāro politiku.
Latvijas Konverģences programma uzsver Latvijas valdības mērķi nodrošināt fiskālās politikas attīstību atbilstoši Māstrihtas kritērijiem un kļūt par pilntiesīgu Ekonomiskās un monetārās savienības dalībvalsti.

Latvijas programma atspoguļo iekšēji saskaņotu tautsaimniecības attīstības scenāriju, kas paredz ekonomisko izaugsmi vidēji 6,5% līmenī, kas aptuveni atbilst ekonomikas potenciālam. Šāds ekonomiskais potenciāls lielā mērā balstās uz īstenotajām un notiekošajām strukturālajām reformām. Papildus izaugsmes stimuls ir arī Latvijas pilnīga iekļaušanās ES, kā arī struktūrfondu gaidāmais atbalsts.

Latvija Konverģences programmā ir definējusi mērķi valsts fiskālās politikas mērķi - vidējā termiņā pakāpeniski samazināt vispārējās valdības budžeta deficītu, ilgtermiņā nodrošinot sabalansēta budžeta izveidi. Programma paredz, ka 2005.gadā valsts budžeta deficīts nepārsniegs 2,2% no IKP, 2006.gadā - 2% no IKP.

Padomes viedoklis par Latvijas 2004.gada konverģences programmu:

Latvijas Konverģences programma iepriekšējā izskatīšanā ES Ministru padomes Ekonomikas un finanšu komitejā saņēma augstu novērtējumu, salīdzinot ar citu jauno dalībvalstu programmām - atsevišķām no tām ne tikai nav iespējams plānot deficīta samazināšanu vidējā termiņā, bet tās pat nespēj ievērot Māstrihtas kritērijus (3% deficīts no IKP) un pret tām tiks sākta pārmērīga deficīta procedūra.

Padome savās rekomendācijās par Latvijas Konverģences programmu ir norādījusi, ka, iespējams, pie tik augstiem izaugsmes tempiem kā Latvijai fiskālā deficīta līmenis ir pārāk augsts. Taču Latvija programmā detalizēti ir pamatojusi izdevumu nepieciešamību, kas saistīti gan ar valsts integrāciju starptautiskās struktūrās, gan sociālo izdevumu pamatotību.

Padome norāda, ka tad, ja mūsu valsts ekonomiskās izaugsmes dati atbildīs programmā prognozētajiem, Latvijai tiek rekomendēts virzīties uz tādu budžeta deficītu, kas ir tuvu līdzsvaram, īpaši paturot prātā spiedienu, ko rada augstais tekošā konta deficīts un iekšzemes pieprasījums. Latvijas varas iestādes tiek arī aicinātas turpināt valsts sektora, tā administratīvo spēju stiprināšanas reformas, tādējādi uzlabojot nodokļu iekasēšanas efektivitāti un stiprinot izdevumu kontroli.

Padome atzīst, ka Latvijā ir pietiekami labi priekšnoteikumi attiecībā uz budžeta izdevumiem, kas saistītas ar sabiedrības novecošanos. Valsts finanšu ilgspējas izredzes ilgtermiņa nodrošinās trīs-līmeņu pensiju reformas ieviešana. To vēl vairāk uzlabo zemais valsts parāda līmenis. Tomēr savlaicīga pasākumu, lai ierobežotu ar novecošanu saistīto izdevumu pieaugumu, īstenošana kopā ar budžeta konsolidāciju, kas tēmēta uz atbilstoša pamatbudžeta pārpalikuma nodrošināšanu, ir būtiska, lai saglabātu valsts finanšu ilgtspēju.

Latvijas pozīcija: Latvija piekrīt Padomes viedoklim par Latvijas 2004.gada konverģences programmu un pieņem tai adresētās rekomendācijas.
Atbalstīt Padomes viedokļu projektu par Čehijas, Igaunijas, Kipras, Lietuvas, Ungārijas, Maltas, Slovēnijas un Slovākijas 2004.gada konverģences programmām pieņemšanu.

3) Stabilitātes un izaugsmes pakts - Pārmērīga deficīta procedūras piemērošana
Finanšu ministriem tiek piedāvāts vienoties par Pārmērīga deficīta procedūras piemērošanu Čehijai, Grieķijai, Kiprai, Ungārijai, Maltai, Polijai un Slovākijai.
Latvijas pozīcija: Atbalstīt Padomes lēmumu par pārmērīga deficīta esamību Čehijā, Grieķijā, Kiprā, Ungārijā, Maltā, Polijā un Slovākijā un Padomes rekomendāciju minētajām dalībvalstīm, lai izbeigtu situāciju, kad eksistē pārmērīgs valdības deficīts pieņemšanu.

4) Stabilitātes un izaugsmes pakts - Agrīna brīdinājuma procedūra attiecībā uz Itāliju
Finanšu ministriem tiek piedāvāts vienoties par Agrīna brīdinājuma procedūras piemērošanu attiecībā uz Itāliju, pieņemot Eiropas Komisijas rekomendāciju Padomes rekomendācijai ar nolūku agrīni brīdināt Itāliju, lai novērstu pārmērīga deficīta rašanos.
Latvijas pozīcija: Atbalstīt Padomes rekomendācijas ar nolūku agrīni brīdināt Itāliju, lai novērstu pārmērīga deficīta rašanos pieņemšanu.

5) Terorisma finansēšanas apkarošana
Finanšu ministri uzklausīs Gijs de Vries, ES Pretterorisma koordinatora, prezentāciju, kuras mērķis ir sniegt ieskatu pasākumos, kas tiek veikti Eiropas Savienībā, lai apkarotu terorisma finansēšanu, un norādīt uz virkni pasākumu un nepieciešamo rīcību šajā jomā, kas Eiropas Savienības un tās dalībvalstu līmenī jāīsteno ES Pret-terorisma rīcības plāna ietvaros.
Latvijas pozīcija: Pieņemt zināšanai ES Pretterorisma koordinatora prezentāciju par terorisma finansēšanas apkarošanu.


Pilnīga informācija par visiem ECOFIN izskatāmajiem jautājumiem (piemēram, rekomendācijas citu jauno dalībvalstu Konverģences programmām, dalībvalstu ekonomikas un finanšu datu analīze, lai varētu lemt par pārmērīga deficīta procedūras piemērošanu u.c.).

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

24/11/2020 23/11/2020 12/11/2020

Ja vēlaties saņemt jaunumus savā e-pastā, lūdzu, ievadiet e-pastu un nospiediet pogu - pieteikties!

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Nov Oct Novembris 2020 Nov Dec
P O T C P S Sv
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija