Jul Jun 2020 Jul Aug
P O T C P S Sv
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Eiro ieviešana ir visas sabiedrības projekts 16/01/2014 Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre

Eiro ieviešana ir visas sabiedrības projekts

Aktīvs darbs, kurš nesis un vēl nesīs augļus Latvijas tautsaimniecībai un iedzīvotājiem, kā arī pašai eirozonai – tā raksturojams eiro ieviešanas projekts Latvijā. Darbs pie tā tika sākts jau gadu pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, proti, 2005. gadā,  izveidojot Eiro projekta Vadības komiteju, iesaistot valsts iestāžu un komercsabiedrību, kā arī profesionālo asociāciju pārstāvjus, kā arī darbā Finanšu ministrijā pieņemot Eiro projekta vadītāju. Atskatoties var teikt, ka tik vērienīgu projektu nebūtu bijis iespējams realizēt bez rūpīgas un detalizētas plānošanas, kā arī uz sadarbību vērstas projekta komandas, kas kopīgiem spēkiem uzrunāja iedzīvotājus, informēja uzņēmējus, apzināja problēmas un piedāvāja to risinājumus, kā arī rūpējās par to, lai visi darbi tiktu paveikti operatīvi un kvalitatīvi.

Apkopotā informācija par pirmajām dienām pēc eiro ieviešanas ļauj secināt, ka iedzīvotāji ir ieklausījušies pareizas rīcības padomos un ieteikumos, lai pāreja uz eiro būtu ērta, vienkārša un droša. Jau 5. janvārī vairāk nekā puse skaidrās naudas norēķinu tika veikti eiro, atvieglojot darbu tirgotājiem, kā arī bankās neveidojās garas rindas. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji ir rīkojušies konstruktīvāk nekā tas bija sagaidāms!

Kā viens no priekšnoteikumiem sekmīgajai pārejai uz eiro privātajā sektorā, ir ievērojamais bezskaidras naudas apjoma palielinājums. Aktīvi izmantojot karšu norēķinus, iedzīvotāji būtiski atvieglo pārejas procesu tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Vienlaikus tas ir ieguvums pašiem, jo nav jāstāv rindās bankās – latu uzkrājumi banku kontos uz eiro tika konvertēti automātiski. Jācer, ka norēķini ar bankas karti kļūs par iedzīvotāju ikdienas ieradumu.

Eiro ieviešanas projektā vislielākā uzmanība tika vērsta informācijas sistēmu pielāgošanai eiro, jo tās nodrošina publiskā sektora algu, sociālo maksājumu – pensiju un pabalstu izmaksu, nodokļu un statistikas datu bāzes, resoru reģistrus un virkni citu valsts pārvaldes raitas darbības nodrošināšanai aktuālu sistēmu. Pateicoties lielajam ieguldītajam darbam un veiksmīgajai plānošanai, izdevās ne tikai bez aizķeršanās veikt sistēmu pielāgošanu, bet arī izdarīt to ātrāk nekā paredzēts.

Ne mazāk svarīgi bija savlaicīgi nostiprināt informācijas sistēmu plānus un precīzi plānot jaunās valūtas izmaksas. Atbilstoši eiro ieviešanas pamatprincipiem katrā projekta posmā bija gan jādomā par grūti sasniedzamiem cilvēkiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, gan procesu jāveido efektīvi no finanšu viedokļa. Saņemot pozitīvu Eiropas Savienības Padomes lēmumu par Latvijas pievienošanos eirozonai, uzsākās intensīvās komunikācijas posms. Pieauga semināru intensitāte, tika īstenoti pieci lieli reģionāli forumi, uzsākta iniciatīva „Godīgs eiro ieviesējs” un citas aktivitātes. Sākās arī skaidrās naudas monētu kalšana un piegāde Latvijai, kā arī banknošu sagāde. Īpaši jāatzīmē Latvijas Pasta paveiktais, lai iedzīvotāji varētu droši veikt naudas apmaiņu arī 302 pasta nodaļās reģionos.

Eiro ieviešanas projekts ir valsts mēroga projekts, kurā piedalījās visa sabiedrība. Tāpēc vēlos pateikt lielu paldies visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nesteidzās, nedrūzmējās un nedusmojās, bija saprotoši un mierīgi, padarot pāreju uz jauno valūtu sev un apkārtējiem ērtu un vienkāršu. Tāpat arī liels paldies jāsaka medijiem, kuri atspoguļoja pārejas procesu un nogādāja līdz iedzīvotājiem svarīgo praktisko informāciju, kā rezultātā sabiedrība ir zinoša par veicamajiem eiro darbiem un notikumiem. Un visbeidzot liels paldies visiem privātā un publiskā sektora pārstāvjiem, kuri veica visus praktiskos darbus, lai Latvijai iestāšanās eirozonā izdotos tik veiksmīgi. Eiro tagad ir mūsu nauda. Rūpēsimies, lai tā mums kalpo par līdzekli lielisku projektu īstenošanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai!

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

03/07/2020 26/02/2020 08/01/2020

Ja vēlaties saņemt jaunumus savā e-pastā, lūdzu, ievadiet e-pastu un nospiediet pogu - pieteikties!

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Jul Jun 2020 Jul Aug
P O T C P S Sv
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija