Lai mazinātu vīrusa COVID-19 izplatību ierobežojošo pasākumu negatīvo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību, sākot ar marta beigām, darba ņēmēji var saņemt dīkstāves pabalstu. Vienlaikus Valsts ieņēmumu dienests (VID) rūpīgi kontrolē uzņēmumus, kuru darbiniekiem tiek piešķirti pabalsti, cik pamatoti tie tiek izmaksāti un cik godprātīgi ir uzņēmumi, kas piesakās pabalstam.
No 2. līdz 5. aprīlim VID veicis 105 uzņēmumu apsekošanu, kuru laikā pārbaudītas 250 reģistrētās uzņēmumu struktūrvienību adreses. Apsekošanas rezultātā uzņēmumos divos gadījumos konstatēts iespējamais risks, ka personas, kurām pieteikta dīkstāve, atrodas un strādā uzņēmumā, kā arī vairāki citi uzņēmējdarbības riski.
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir noteikts, ka par nepatiesas informācijas sniegšanu VID dīkstāves pabalsta saņemšanai uzliek naudas sodu fiziskajām personām vai valdes loceklim līdz tūkstoš piecsimt eiro, atņemot valdes loceklim tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās vai bez tā.
Patlaban VID vēl nav piemērojis nevienam uzņēmumam vai strādājošajam sodu par nepamatotu dīkstāves pabalsta saņemšanu, jo notiek faktu pārbaudes. Taču papildus veiktajām pārbaudēm VID jau ir saņēmis informāciju par vienu gadījumu, kad darba ņēmējs vēlētos atmaksāt jau izmaksāto dīkstāves pabalstu.
Rūpīgi monitorējot situāciju saistībā ar COVID – 19 izraisīto krīzi, jau ir konstatēti arī gadījumi, kad darba ņēmējs ir nostrādājis pilnu gadu, bet tagad izrādījās, ka bija nelegāli nodarbināts vai arī darba ņēmējs ir saņēmis mazāku dīkstāves pabalstu nekā bija cerējis saņemt, jo alga daļēji bija izmaksāta “aploksnē”. Tāpat atsevišķos gadījumos darbinieks uzņēmumā fiktīvi bijis piereģistrēts kā valdes loceklis, pašam to nezinot. Ir arī identificēts gadījums, kad darba devējs pieprasa darba ņēmējam “padalīties” ar saņemto dīkstāves pabalstu.
Dīkstāves pabalsti līdz šim izmaksāti jau 1 386 darba devēju 6 820 darba ņēmējiem 1 751 400,89 eiro apmērā.