Apakšprogrammas mērķis:

sniegt profesionālās un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus personām ar invaliditāti un personām ar funkcionāliem traucējumiem.

Galvenās aktivitātes:

Nr.

Pakalpojums

Mērķa grupa

Pakalpojuma saturs

1.

Profesionālās piemērotības noteikšana

Persona darbspējīgā vecumā, ja tai ir noteikta invaliditāte prognozējama invaliditāte vai funkcionāli traucējumi

Pirms profesionālās izglītības programmu uzsākšanas SIVA speciālisti – ārsts, psihiatrs, psihologi, ergoterapeits, fizioterapeits, pedagogi, sociālais pedagogs, sociālais darbinieks, karjeras konsultants veic pretendentu profesionālās piemērotības noteikšanu, kuras laikā tiek noskaidrotas personas:

  • intereses un motivācija mācīties;
  • vispārējās spējas un zināšanas;
  • prasmes un iemaņas;
  • veselības stāvokļa un funkcionālo traucējumu atbilstība izvēlētajai profesijai;
  • intelektuālās spējas, kas ļauj prognozēt izglītojamā spējas apgūt mācību vielu;
  • cilvēka individuāli psihofizioloģiskās īpašības, to atbilstība izvēlētajai profesijai.

Profesionālās piemērotības noteikšanas laikā pretendenti speciālistu vadībā veic teorētiskus un praktiskus uzdevumus, individuālās un grupas pārrunas, kas ļauj prognozēt spējas uztvert, saprast, apgūt jaunu – gan vispārēju, gan profesijai specifisku – informāciju, kā arī profesionāli svarīgo īpašību (piem., uzmanības noturīguma, precizitātes, pirkstu veiklības, roku spēcīgumu u.c.) izpausmes.
Profesionālās piemērotības noteikšanas laikā par valsts budžeta līdzekļiem, izvērtējot nepieciešamību, tiek nodrošināta:

  • dzīvošana dienesta viesnīcā;
  • ēdināšana;
  • transports no dienesta viesnīcas uz skolu un otrādi u.c.

Pakalpojuma ietvaros profesionālās piemērotības noteikšanas pakalpojuma speciālisti nodrošina potenciālo klientu informēšanu, apzināšanu un motivēšanu.

2.

Profesionālā rehabilitācija

Persona darbspējīgā vecumā, ja tai ir noteikta invaliditāte prognozējama invaliditāte vai funkcionāli traucējumi

Pasākumu kopums, kas pēc individualizētas funkcionālo traucējumu izvērtēšanas un profesionālās piemērotības noteikšanas personām darbspējīgā vecumā nodrošina jaunas profesijas, profesionālo zināšanu vai prasmju apguvi vai atjaunošanu, tai skaitā profesionālās izglītības programmu apgūšanu pamata un vidējās izglītības pakāpē un multidisciplinārus pakalpojumus integrācijai darba tirgū. SIVA– Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un Koledžā var iegūt profesionālo pamatizglītību, arodizglītību, profesionālo vidējo izglītību, īsā cikla profesionālo augstāko izglītību, kā arī pārkvalificēties tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības programmās.  Pirms mācībām SIVA novērtē personu ar invaliditāti vai prognozējamo invaliditāti profesionālo piemērotību (skatīt 1. pakalpojumu), ņemot vērā viņu intereses, spējas, iepriekš iegūto izglītību un veselības stāvokli utt. Profesionālās rehabilitācijas klientiem ir pieejama individuāla sociālā rehabilitācija darbspēju atjaunošanai (ergoterapeita, psihologa, sociālā darbinieka, medicīniskā u.c.  personāla atbalsts), veicinot personas atgriešanos vai noturēšanos darba tirgū. Izvērtējot nepieciešamību, tiek nodrošināta ēdināšana un izmitināšana dienesta viesnīcā, transports no dienesta viesnīcas uz skolu un otrādi, aprūpētāja atbalsts.

Profesionālās rehabilitācijas klienti SIVA var iegūt “B” kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecību.

3.

Sociālā rehabilitācija (14 vai 21 dienu kursa veidā)

Personas ar funkcionēšanas traucējumiem darbspējīgā vecumā, ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, ČAES avārijas seku rezultātā cietušās personas līdz 18 gadu vecumam, politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieki, personas ar funkcionēšanas traucējumiem pēc darbspējas vecuma, kuras strādā, kā arī personas ar prognozējamu invaliditāti

Pasākumu kopums, kas vērsts uz klienta sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanu vai uzlabošanu, palīdz personai iemācīties sadzīvot ar funkcionēšanas traucējumiem, atgūt sociālo statusu un iekļauties sabiedriskās aktivitātēs, atgriezties darba dzīvē, novērst vai mazināt invaliditātes, darbnespējas un citu faktoru izraisītās negatīvās sociālās sekas personas dzīvē.

Tā ietver individuāla sociālās rehabilitācijas plāna izveidi un realizāciju, izglītošanu vides pielāgotības un palīglīdzekļu lietošanas jomā, resursu apzināšanu un piesaisti, lai uzlabotu mobilitāti un patstāvīgas dzīves iemaņas.

Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošina multiprofesionālā speciālistu komanda - sociālais darbinieks, ārsts, funkcionālie speciālisti (fizioterapeits, ergoterapeits, uztura speciālists, audio logopēds, mākslas (deju) terapeits), psihologs, sociālais rehabilitētājs, kā arī fizikālās medicīnas procedūras. Pakalpojuma saņēmējam nodrošināta izmitināšana, ēdināšana, iespējas aktīvi un saturīgi pavadīt atpūtu, iekļautas informatīvi-izglītojošās lekcijas, medicīniskā uzraudzība rehabilitācijas kursa laikā u.c.

4.

Sociālā rehabilitācija (10 dienu kursa veidā, ja nepieciešams, arī veselības aprūpes pakalpojumi)  

NBS karavīri un zemessargi, kuri atgriezušies no starptautiskajām operācijām vai no dalības NATO vai ES ātrās reaģēšanas jūras spēku komponentēs, ja karavīrs pildījis dienesta pienākumus uz kuģa jūrā ne mazāk kā trīs mēnešus, šo karavīru un zemessargu laulātajiem un bērniem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu vai nav pabeiguši vidējās izglītības iestādi, kā arī karavīru un zemessargu faktiskajiem partneriem, ar kuriem karavīram un zemessargam ir kopīgi bērni vai mājsaimniecība.

IeM sistēmas iestāžu amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un normatīvajos aktos par starptautisko palīdzību noteiktajiem civilajiem ekspertiem.

Pasākumu kopums, kas vērsts uz karavīru, zemessargu un to laulāto vai faktisko partneru, bērnu sociālās funkcionēšanas spēju uzlabošanu, saglabāšanu ģimenē un sabiedrībā, mazinot psihosociālās sekas, kas radušās vai pastāv risks rasties, ilgstošas karavīru un zemessargu prombūtnes rezultātā ģimenē vai sabiedrībā, stiprinot karavīru un zemessargu veselīgas savstarpējās attiecības ģimenē, sadarbības, uzticēšanās un komunikāciju prasmes. Sociālās rehabilitācijas pakalpojumu nodrošina multiprofesionālā speciālistu komanda - ārsts, psihologs, funkcionālie speciālisti (fizioterapeits, ergoterapeits, uztura speciālists, audio logopēds, mākslas (deju) terapeits), sociālais rehabilitētājs, lai stabilizētu klienta funkcionēšanu un uzturētu  tā fiziskās spējas, tiek nodrošināti rehabilitācijas pakalpojumi ar ārstniecības elementiem atbilstoši katra klienta individuālajām vajadzībām. Pakalpojuma saņēmējiem nodrošināta izmitināšana, ēdināšana, iespējas aktīvi un saturīgi pavadīt brīvo laiku, iekļautas informatīvi-izglītojošās lekcijas, medicīniskā uzraudzība rehabilitācijas kursa laikā u.c.

5.

Vieglo automobiļu pielāgošana

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 25. panta pirmajā daļā minētās personas ar ilgstošiem vai nepārejošiem organisma funkciju traucējumiem vai anatomiskiem defektiem

Mērķa grupas īpašumā esošo tehnisko palīglīdzekļu – transportlīdzekļu – novērtēšana un pielāgošana atbilstoši personu funkcionālo traucējumu veidam. Pakalpojums ietver arī apmācību lietot pielāgoto automobili.

SIVA koordinē šādu valsts finansēto sociālo pakalpojumu nodrošināšanu:

  1. sociālā rehabilitācija no psihoaktīvām vielām atkarīgiem bērniem;
  2. sociālā rehabilitācija no psihoaktīvām vielām atkarīgām pilngadīgām personām;
  3. sociālā rehabilitācija cilvēku tirdzniecības upuriem;
  4. ilgstoša sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija bērniem (bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušiem bērniem līdz 2 gadu vecumam, bērniem ar garīgās un fiziskās attīstības traucējumiem līdz 4 gadu vecumam, bērniem ar smagiem garīga rakstura traucējumiem līdz 18 gadu vecumam);
  5. ilgstoša sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija pilngadīgām personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem;
  6. ilgstoša sociālā aprūpe un sociālā rehabilitācija pilngadīgām neredzīgām personām;
  7. sociālā rehabilitācija personām ar funkcionēšanas traucējumiem darbspējīgā vecumā, personām ar funkcionēšanas traucējumiem pēc darbspējas vecuma, kuras strādā, kā arī personām ar prognozējamu invaliditāti, politiski represētām personām, ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem un ČAES avārijas seku rezultātā cietušām personām līdz 18 gadu vecumam.

Apakšprogrammas izpildītājs: SIVA.

Darbības rezultāti un to rezultatīvie rādītāji no 2022. līdz 2026. gadam

 

2022. gads (izpilde)

2023. gada     plāns

2024. gada plāns

2025. gada prognoze

2026. gada prognoze

Personām ar prognozējamu invaliditāti un personām ar invaliditāti sociālās aizsardzības pasākumu veikšanai nepieciešamajiem speciālistiem nodrošinātas profesionālās izglītības iespējas speciāli pielāgotā vidē

Personas ar prognozējamu invaliditāti, invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, kurām noteikta pro­fesionālā piemērotība (skaits)

206

350

350

400

400

Personas ar prognozējamu invaliditāti, invaliditāti un funkcionāliem traucējumiem, kuras saņēmušas profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu (skaits)

163

255

255

300

370

Personas, kuras studējušas profesijās, kuras nepieciešamas personu ar invaliditāti sociālās aizsardzības pasākumu veikšanai (surdotulki) (skaits)

16

15

15

15

15

Personu īpatsvars, kuras pēc profesionālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanas iekārtojušās darbā (%)

40,0

40,0

 50,0

 50,0

50,0

Personām ar prognozējamu invaliditāti un invaliditāti uzlabotas mobilitātes iespējas

Pielāgotie automobiļi (skaits)

26

30

30

30

30

Noteiktām personu mērķa grupām nodrošināta sociālā rehabilitācija

Sociāli rehabilitētās personas ar funkcionēšanas traucējumiem darbspējas vecumā, pēc darbspējas vecuma, kuras strādā, ČAES avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, ČAES avārijas seku rezultātā cietušās personas, politiski represētās personas un personas ar prognozējamu invaliditāti (skaits)

3 119

3 059

3 060

3 060

3 060

Sociāli rehabilitētie NBS karavīri pēc atgriešanās no starptautiskajām operācijām un viņu tuvinieki (skaits)

177

118

118

118

118

Sociāli rehabilitētās IeM sistēmas iestāžu amatpersonas ar speciālajām dienesta pakāpēm (skaits)1

-

12

10

10

10

Efektīva un klientorientēta Sociālās integrācijas valsts aģentūras darbība

Personu ar funkcionēšanas traucējumiem īpatsvars sociāli rehabilitēto personu skaitā, kurām funkcionēšanas spējas uzlabotas atbilstoši Bartela indeksam līdz 30% (līdz trīs Bartela punktiem (ieskaitot)) (%)

52,5

25,0

25,0

25,0

25,0

Personu ar funkcionēšanas traucējumiem īpatsvars sociāli rehabilitēto personu skaitā, kurām funkcionālās spējas atbilstoši Bartela indeksam saglabātas esošajā līmenī (%)

45,8

75,0

75,0

75,0

75,0

Personu, kas apmierinātas ar profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu, īpatsvars respondentu skaitā (%)

94,1

90,0

90,0

90,0

90,0

Personu, kas apmierinātas ar sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, īpatsvars respondentu skaitā (%)

99,3

98,0

98,0

98,0

98,0

Piezīmes.

1 Rādītāju uzsāka mērīt ar 2023. gadu.

Finansiālie rādītāji no 2022. līdz 2026. gadam

 

2022. gads (izpilde)

2023. gada     plāns

2024. gada plāns

2025. gada plāns

2026. gada plāns

Kopējie izdevumi, euro

6 577 660

7 630 558

7 598 109

7 621 130

7 650 822

Kopējo izdevumu izmaiņas, euro (+/–) pret iepriekšējo gadu

×

1 052 898

-32 449

23 021

29 692

Kopējie izdevumi, % (+/–) pret iepriekšējo gadu

×

16,0

-0,4

0,3

0,4

Atlīdzība, euro

4 306 559

5 149 884

5 392 236

5 415 257

5 444 949

Vidējais amata vietu skaits gadā, neskaitot pedagogu amata vietas

238,5

244

244

244

244

Vidējā atlīdzība amata vietai (mēnesī), neskaitot pedagogu amata vietas, euro

1 337,1

1 482,6

1 538,1

1 546,4

1 556,5

Kopējā atlīdzība gadā par ārštata darbinieku un uz līgumattiecību pamata nodarbināto, kas nav amatu sarakstā, pakalpojumiem, euro

3 645

6 180

7 415

6 180

6 180

Vidējais pedagogu darba slodžu skaits gadā

39,5

43,4

43,4

43,4

43,4

Vidējā atlīdzība pedagogu darba slodzei (mēnesī), euro

1 004,6

1 541

1 692,2

1 692,2

1 692,2

Vidējais pedagogu amata vietu skaits gadā

39,5

44

44

44

44

Vidējā atlīdzība pedagogu amata vietai (mēnesī), euro

1 004,6

1 520

1 669,2

1 669,2

1 669,2

Izmaiņas izdevumos, salīdzinot 2024. gada plānu ar 2023. gada plānu

Euro

Pasākums

Samazinājums

Palielinājums

Izmaiņas

Izdevumi – kopā

555 346

522 897

-32 449

t. sk.:

Prioritāri pasākumi

-

344 932

344 932

Prioritārā pasākuma “Ēdināšanas izdevumu sadārdzinājuma segšana” īstenošana (MK 26.09.2023. sēdes prot. Nr.47 43.§ 2.punkts)

-

267 265

267 265

Starpnozaru prioritārā pasākuma “Pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanas 2.solim no 2024. gada 1. janvāra” īstenošana (MK 26.09.2023. sēdes prot. Nr.47 43.§ 2.punkts)

-

58 369

58 369

Starpnozaru prioritārā pasākuma “Valsts tiešās pārvaldes iestādēs nodarbināto atalgojuma palielināšana” īstenošana (MK 26.09.2023. sēdes prot. Nr.47 43.§ 2.punkts)

-

19 298

19 298

Vienreizēji pasākumi

546 976

-

-546 976

Izdevumu samazinājums daļējai izdevumu pieauguma energoresursiem un ēdināšanai kompensēšanai (tai skaitā energoresursiem 289 639  euro un ēdināšanai 257 337 euro), jo finansējums tika piešķirts 2023. gadam (MK 13.01.2023. sēdes prot. Nr.2 1.§ 6.punkts)

546 976

-

-546 976

Ilgtermiņa saistības

5 500

5 500

-

Dalības maksas nodrošināšana starptautiskajā organizācijā “Eiropas rehabilitācijas platforma”

5 500

5 500

-

Citas izmaiņas

2 870

172 465

169 595

Izdevumu palielinājums 2023. – 2025. gada starpnozaru prioritārā pasākuma “Ārstniecības personu darba samaksas pieauguma nodrošināšana” īstenošanai (MK 13.01.2023. sēdes prot. Nr.2 1.§ 2.punkts)

-

24 140

24 140

Izdevumu palielinājums 2023. – 2025. gada starpnozaru prioritārā pasākuma “Valsts pārvaldes kapacitātes stiprināšana, nodrošinot stratēģiski svarīgo amata grupu atlīdzību” īstenošanai (MK 13.01.2023. sēdes prot. Nr.2 1.§ 2.punkts)

-

63 564

63 564

Izdevumu palielinājums minimālās mēneša darba algas palielināšanai no 620 euro uz 700 euro ar 01.01.2024. saskaņā ar Darba likuma pārejas noteikumu  27. punktu

-

48 200

48 200

Izdevumu palielinājums sociālās rehabilitācijas pakalpojumu īstenošanai NBS karavīriem pēc atgriešanās no starptautiskajām operācijām, ņemot vērā izmaiņas NBS karavīru sociālās rehabilitācijas pakalpojumu cenā, saņemot  transferta pārskaitījumu no Aizsardzības ministrijas

-

16 164

16 164

Izdevumu samazinājums sociālās rehabilitācijas pakalpojumu īstenošanai IeM Iekšējās drošības biroja amatpersonām ar speciālām dienesta pakāpēm, samazinoties saņemtajiem transferta ieņēmumiem no IeM

1 120

-

-1 120

Izdevumu palielinājums pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafika laika posmam no 2023. gada 1. septembra 1. soļa īstenošanai (MK 18.04.2023. sēdes prot. Nr.20, 25.§ 6.punkts)

-

20 397

20 397

Izdevumu samazinājums saistībā ar Valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļvietņu vienotās platformas izmaksu segšanu (MK 15.08.2023. sēdes prot. Nr.40 43.§ 52.12.apakšpunkts)

1 750

-

-1 750