Publicētā informācija par mazumtirdzniecības apgrozījuma pārmaiņām Latvijā rāda, ka kopējais mazumtirdzniecības apjoms šā gada oktobrī salīdzinājumā ar pērnā gada oktobri gandrīz nemainījās, tam palielinoties vien par 0,2%. Gluži tāpat kā iepriekšējos mēnešos arī oktobrī apgrozījuma pieaugumu kavēja sarūkošie pārtikas un autodegvielas mazumtirdzniecības apjomi. Tajā pašā laikā pārējo nepārtikas preču apgrozījuma pieaugums saglabājās stabils.

Kritums pārtikas produktu mazumtirdzniecībā ir vērojams jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Šāda tendence ir visai netipiska un pēdējo reizi tika novērota 2011. gada sākumā. Oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo mēnesi, mazumtirdzniecības apgrozījums pārtikas veikalos samazinājās par 2,7%.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Tāpat šā gada oktobrī saruka autodegvielas mazumtirdzniecība, gada griezumā samazinājumam veidojot 4,2% apmērā. Jāatzīmē, ka šo kritumu lielā mērā noteica bāzes efekts, jo pērnā gada oktobrī tika reģistrēts spēcīgs degvielas pieaugums. Kopumā degvielas tirdzniecības apjomi Latvijā pēdējos mēnešos ir stabilizējušies, taču svārstības tās tirdzniecības izaugsmē rada pagājušā gada augstais apgrozījums, ko veicināja naftas cenu sarukums pasaules tirgū. Šobrīd naftas cenas pakāpeniski atkopjas, turklāt oktobrī Latvijā tika reģistrēts pirmais degvielas cenu gada pieaugums 2016. gada laikā.

Pārējo nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums turpina pieaugt, šā gada oktobrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada oktobri palielinoties par 4,6%. Starp nepārtikas precēm spēcīgākie apgrozījuma pieaugumi 2016. gada oktobrī reģistrēti apģērbu un apavu tirdzniecībā (+23,6% gada griezumā), mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos (+19,8%), sporta preču un spēļu tirdzniecībā (+7,7%), kultūras preču un atpūtai paredzēto preču tirdzniecībā (+6,4%).

Mazumtirdzniecības izaugsmi Latvijā ierobežo vairāki faktori. Piemēram, jaunākie aptauju dati par Latvijas mazumtirgotāju un patērētāju konfidences līmeni liecina, ka gan tirgotāju, gan patērētāju noskaņojums šā gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi ir pasliktinājies. Šie rezultāti sakrīt ar šogad novēroto mazumtirdzniecības apgrozījuma vājo pieaugumu, kā arī iezīmē līdzīgas mazumtirdzniecības attīstības perspektīvas šā gada nogalei. Piemēram, jau otro mēnesi pēc kārtas sarūk mazumtirgotāju vērtējums par preču pasūtījumu apjomiem un uzņēmējdarbības aktivitāti turpmākajos trīs mēnešos. Savukārt patērētāju vērtējums par savu finansiālo situāciju nākamajos divpadsmit mēnešos ir sasniedzis zemāko atzīmi kopš 2014. gada februāra.

Šāds mazumtirdzniecības uzņēmumu un sabiedrības noskaņojums norāda uz vājām privātā patēriņa izaugsmes iespējām 2016. gada ceturtajā ceturksnī, kas līdz šim ir bijis galvenais Latvijas ekonomiskās izaugsmes veicinošais faktors. To apstiprina arī jaunākie dati par iedzīvotāju darba samaksu, kuras pieaugums šā gada trešajā ceturksnī veidoja tikai 2,2%, tādējādi noslīdot zem otrajā ceturksnī reģistrētā 3,3% pieauguma un būtiski atpaliekot no iepriekšējo divu gadu spēcīgās darba samaksas izaugsmes. Lēnāks strādājošo ienākumu kāpums apvienojumā ar patēriņa cenu pieauguma pakāpenisku atjaunošanos liks iedzīvotājiem būt piesardzīgākiem savos tēriņos. Turklāt ilgstoši novērotā negatīvā demogrāfijas attīstība norāda uz Latvijas iekšējā tirgus ierobežotajām iespējām.

Tajā pat laikā Latvijas iedzīvotāju patēriņu un līdz ar to kopējā mazumtirdzniecības apjoma pieaugumu veicina mājsaimniecību kreditēšanas dinamika, šā gada trešajā ceturksnī no jauna izsniegto kredītu apjomam pieaugot par 12,3% un veidojot 139 miljonus eiro. Tieši patēriņa preču iegādei paredzēto no jauna izsniegto kredītu pieaugums trešajā ceturksnī bija 11,6% apmērā un veidoja 27% no visiem jaunizsniegtajiem kredītiem mājsaimniecībām.

Tādejādi, neskatoties uz mazumtirdzniecības izaugsmi kavējošiem faktoriem, dati par komercbanku darbību Latvijā joprojām liecina par pozitīviem priekšnoteikumiem tirdzniecības pieaugumam turpmāk. 

attēls

 

attēls  Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020