2025. gada janvārī patēriņa cenas bija par 0,6% augstākas salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, bet gada griezumā cenas bija pieaugušas par 3,0%. Šā gadā sākumā cenu kāpums bija vērojams visām preču un pakalpojumu grupām, izņemot ar mājokļa apsaimniekošanu saistītiem pakalpojumiem. Tādējādi jāsecina, ka 2025. gada janvārī patēriņa cenu dinamiku turpināja ietekmēt tie paši faktori, kas pērnā gada nogalē.
Inflācija gada izteiksmē ap 3% saglabāsies arī turpmākajos mēnešos, nedaudz mazinoties līdz gada vidum. Patēriņa cenu pārmaiņas turpmāk noteiks energoresursu un pārtikas cenu svārstības pasaules tirgos, kā arī pērnā gada bāzes efekti. Sagaidāms, ka vidējā inflācija 2025. gadā būs zem 3%, ko lielā mērā noteiks augstākas pārtikas un pakalpojumu cenas. Tomēr cenu pieaugums būs mērens salīdzinājumā ar algu pieaugumu, kas šogad varētu sasniegt 6%, tāpēc tas nozīmīgi neietekmēs iedzīvotāju pirktspēju un patēriņu.
Šā gada janvārī pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 4,6%, tādējādi izskaidrojot 1,2 procentpunktus no fiksētās vidējas inflācijas. Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī šogad pārtikas cenas būs noteicošais faktors patēriņa cenu pieaugumam. Kopš pērnā gada septembra atsācies neapstrādātās pārtikas cenu pieaugums pasaulē, galvenokārt vājāka pārtikas piedāvājuma dēļ. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas dati liecina, ka 2025. gada janvārī neapstrādātās pārtikas cenas palielinājās par 6,2% gada izteiksmē, īpaši sadārdzinoties, gaļas, piena un eļļas produktiem. Statistiskie dati liecina, ka arī Latvijas pārtikas ražotāji palielina savas cenas. Tas norāda, ka arī turpmāk saglabāsies noturīgs pārtikas cenu pieaugums mazumtirdzniecībā.
Lai arī darba samaksas pieauguma tempi sāk mazināties, tās spiediens uz kopējām uzņēmējdarbības izmaksām saglabāsies augsts un turpinās uzturēt cenu pieaugumu pakalpojumu sektorā. Tādās nozarēs kā ēdināšana un izmitināšana, atpūta un kultūra, veselības aprūpe, izglītības un finanšu pakalpojumi būtisku daļu no kopējām izmaksām veido tieši darbaspēka izmaksas. Sagaidāms, ka 2025. gadā šajās nozarēs cenu kāpums būs būtiski virs vidējās inflācijas.
Mājokļa apsaimniekošanas preces un pakalpojumi pagaidām samazina vidējo inflāciju, neļaujot patēriņa cenām palielināties vēl straujāk. Šā gada janvārī ar mājokļa apsaimniekošanu saistīto preču un pakalpojumu cena samazinājās par 0,4%, salīdzinot ar pērnā gada janvāri. Tajā skaitā cietā kurināmā cenas samazinājās par 4,2%, gāzes cenas par 5%, bet siltumenerģijas tarifs bija par 9,2% zemāks. Vienlaicīgi jāatzīmē, ka šī situācija mainīsies līdz gada vidum, ko noteiks pieaugošās gāzes cenas Eiropā. Vidējās gāzes cenas šā gada janvārī Nīderlandes biržas Title Transfer Facility sasniedza 53,23 EUR/MWh, pretstatā 30,24 EUR/MWh 2024. gada janvārī. Gāzes cena nākotnes darījumiem ar piegādēm tuvāk gada vidum un gada nogalei arī ir virs 50 EUR/MWh, kas liecina, ka tirgus pašlaik neredz pamatu cenu samazinājumam.
2025. gadā inflāciju ietekmēs arī akcīzes nodokļa likmju izmaiņas. No šā gada janvāra palielinājusies akcīzes nodokļa likme dabasgāzei, degvielai, alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, tabakas aizstājējproduktiem un elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm, bezalkoholiskajiem dzērieniem ar paaugstinātu cukuru daudzumu. Atbilstoši Finanšu ministrijas novērtējumam akcīzes nodokļa likmju pieaugums 2025. gadā palielinās vidējo inflāciju par 0,5 procentpunktiem.