Mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījuma apjomi salīdzināmās cenās šā gada jūnijā samazinājušies par 2,1% pret pērnā gada jūniju, ko noteica pārtikas mazumtirdzniecības sarukums par 5,2%, tikmēr nepārtikas preču tirdzniecība (bez degvielas) samazinājusies par 0,2%, bet degviela tirgota par 0,4% mazāk nekā gadu iepriekš. Mazumtirdzniecības apjomi tik zemā līmenī kā šā gada jūnijā pēdējo reizi bijuši 2021. gada aprīlī.

Kaut arī pārtikas cenu pieaugums kopš 2024. gada sākuma ir zem 1% robežas, cenu līmenis joprojām ir augsts, kas mudina iedzīvotājus rūpīgāk pārskatīt nepieciešamo pārtikas preču grozu. Turpinoties vidējās algas pieaugumam un saglabājoties zemai inflācijai, sagaidāma iedzīvotāju pirktspējas palielināšanās, kas savukārt nodrošinās augstākus mazumtirdzniecības apjomus.

Rīgas iedzīvotāju skaita samazināšanās uz 2024. gada sākumu par 0,7% pret 2023. gada sākumu liecina par iedzīvotāju vēlmi dzīvot ārpus lielpilsētas, bet ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu un mājdzīvnieku barības mazumtirdzniecības pieaugums par 14,4% šā gada pirmajā pusgadā norāda uz aktīvāku pārtikas produktu audzēšanu pašpatēriņam, kas tāpat var būt viens no iemesliem pārtikas mazumtirdzniecības apjomu samazinājumam šā gada pirmajā pusgadā.

Starp nepārtikas precēm jūnijā par 8,8% augusi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju mazumtirdzniecība, par 5% pieauguši apģērbu un apavu tirgotie apjomi, bet par 2,2% pieaugums mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos. Savukārt par 7,4% samazinājusies gan instrumentu, būvmateriālu un santehnikas mazumtirdzniecība, gan kultūras un atpūtas preču tirgotie apjomi.

Šā gada pirmajā pusgadā kopā degvielas mazumtirdzniecības pieaugums (+3,3%) nodrošinājis kopējo mazumtirdzniecības apjomu saglabāšanu pērnā gada līmenī (+0,0%). Pārtikas preces tirgotas  par 1,6% mazāk, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecība bijusi tikpat aktīva kā 2023. gada pirmajā pusgadā (+0,0%). Savukārt mazumtirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās, neizslēdzot inflāciju, šā gada sešos mēnešos bijis par 2,1% augstāks nekā pērnā gada pirmajā pusgadā.

Eiropas Komisijas apkopotais mazumtirgotāju konfidences indekss norāda uz noskaņojuma pasliktināšanos, kopš šā gada februāra samazinoties tirgotajiem apjomiem, kā arī uzņēmējiem turpmākajos mēnešos neparedzot tirdzniecības apjomu pieaugumu.

Šā gada pirmajā pusgadā mazumtirdzniecības apjomu dinamika ir ar lejupvērstu virzienu, taču, saglabājoties zemai inflācijai un pieaugot algu līmenim, kā arī samazinoties kredītu dārdzībai, mazumtirdzniecības apjomi šā gada otrajā pusgadā atkal varētu sākt pieaugt, tādējādi 2024. gadā kopā palielinoties par 1-1,5% pret 2023. gadu.