Apstrādes rūpniecības apjomi šā gada septembrī turpināja sarukt, uzrādot 0,6% samazinājumu pret pērnā gada attiecīgo periodu, taču apjomu samazinājuma temps augustā un septembrī kļuva arvien mazāks, apjomiem pret iepriekšējiem mēnešiem (šā gada jūliju un augustu) pieaugot, kas norāda uz pozitīvu tendenci nozarē.
Rūpniecība kopā šā gada septembrī samazinājās par 2%, ko, papildus apstrādes rūpniecības samazinājumam, negatīvi ietekmēja arī elektroenerģijas un gāzes apgādes sarukums par 4,6%. Kopumā rūpniecība šā gada 9 mēnešos samazinājās par 1,7%.
Septembrī apstrādes rūpniecībā ievērojami augusi nemetālisko minerālu un mēbeļu ražošana, attiecīgi par 16% un 19,2%, nemetālisko minerālu ražošanai pieaugot sesto mēnesi pēc kārtas, bet mēbeļu ražošanai ceturto mēnesi pēc kārtas, kas liecina par stabilitāti atsevišķās apakšnozarēs. Tomēr vairāk ir nozaru, kas septembrī uzrādīja apjomu samazinājumus. Tajā skaitā pārtikas nozarē pēc ilga izaugsmes perioda apjomi sarūk jau ceturto mēnesi pēc kārtas (septembrī -3,2%), par 21,5% sarukuši arī autobūves apjomi, par 11,9% samazinājušies iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas apjomi (-11,9%), arī datori, elektriskās un optiskās iekārtas ražotas par 6,7% mazāk kā pērn septembrī, kam seko ķīmisko vielu un produktu ražošanas samazinājums par 9,7%, kā arī kokrūpniecības sarukums par 0,8%.
Šā gada trešajā ceturksnī apstrādes rūpniecības apjomi samazinājās par 2,8%, bet deviņos mēnešos kopā apjomi sarukuši par 3,7% pret pērnā gada attiecīgo periodu. Gan trīs, gan deviņu mēnešu griezumā apstrādes rūpniecības sarukumu galvenokārt ietekmēja kokrūpniecības un metālizstrādājumu nozares. Taču pārējo apakšnozaru dinamika bijusi visai svārstīga: pārtikas ražošanas apjomi šā gada pirmajā pusē pieauga, taču trešajā ceturksnī sāka sarukt. Turpretī nemetālisko minerālu ražošana strauji samazinājās pirmajā ceturksnī, ko nomainīja stabila nozares izaugsme otrajā un trešajā ceturksnī.
Elektroenerģija un gāzes apgāde, kas no visas rūpniecības aizņem 19,8%, šā gada septembrī samazinājās par 4,6% pret pērnā gada septembri. Tajā skaitā elektroenerģija šā gada septembrī ražota par 8,7% vairāk kā pērnā gada septembrī, ko nodrošināja pieckārtīgs pieaugums no saules paneļiem ģenerētajā elektroenerģijā. Tikmēr hidroelektrostaciju izlaide samazinājās par 18,3% un koģenerāciju staciju izlaide saruka par 1,6%.
Eiropas Komisijas apkopotie konfidenču indeksi liecina par atšķirīgām tendencēm Eiropas kopējās rūpniecības un Latvijas rūpniecības nozares noskaņojumā. Latvijas rūpniecības konfidence augustā – oktobrī ir paaugstinājusies, tomēr līmenis joprojām vērtējams kā zems, tikmēr Eiropā kopā rūpniecības konfidence septembrī – oktobrī piedzīvojusi strauju kritumu, kas liecina, ka pieprasījums pēc Latvijas ražojumiem Eiropas rūpniecības sektorā varētu saglabāties zems, tomēr būvniecības konfidence Eiropā ir ar augošu dinamiku, kas ir pozitīvs signāls Latvijas kokrūpniekiem un būvmateriālu ražotājiem. Arī S&P oktobra eirozonas apstrādes rūpniecības apskats parāda sliktu kopējās biznesa vides veselību nozarē, samazinoties ražošanas apjomiem un paredzot arī turpmāk krītošus pasūtījumu apjomus un darbinieku skaita samazināšanos.
Apstrādes rūpniecības apjomi šā gada deviņos mēnešos bijuši par 3,7% zemāki kā pērnā gada deviņos mēnešos, kas norāda, ka arī 2024. gadā kopā apjomi būs zemāki par pērnā gada apjomiem. Turpinoties pozitīvajai tendencei, kas iesākās šā gada augustā un septembrī, 2024. gadā kopā apjomu samazinājums gaidāms mazākā, 2,5 – 3,0% apmērā, un šā gada zemā bāze būs labs pamats 2025. gada izaugsmei.