Pirmdien, 31. martā, Finanšu ministrija (FM) izsūtījusi vēstuli ar aicinājumu sociālajiem partneriem, sadarbības partneriem un uzņēmēju pārstāvjiem sniegt priekšlikumus birokrātijas mazināšanai ES fondu projektu īstenošanā. Tādējādi uzsākts nākamais posms – plašāka viedokļu apkopošana no partneriem, kas pārstāv uzņēmēju intereses un strādā ar finansējuma saņēmējiem. Mērķis ir iegūt tiešu atgriezenisko saiti par esošajiem šķēršļiem un iespējamiem uzlabojumiem projektu ieviešanā.
FM aicina partnerus divu nedēļu laikā sniegt priekšlikumus par procesu vienkāršošanu un praktiskiem šķēršļiem, ar kuriem nākas saskarties projektu ieviešanā. Saņemtie ieteikumi tiks analizēti un izvērtēti, lai papildinātu jau FM izstrādāto rīcības plānu administratīvā sloga mazināšanai ES fondu projektu ieviešanā.
Šī iniciatīva ir plānveidīgs birokrātijas mazināšanas turpinājums. Iepriekš FM aptaujāja nozaru ministrijas un pašvaldības kā investīciju nosacījumu veidotājus, saņemot 148 priekšlikumus ES fondu jautājumos.
“Ministrijas un pašvaldības jau pašlaik sadarbojas ar sociālajiem partneriem un uzņēmēju organizācijām, līdz ar to sākotnējie priekšlikumi balstīti arī praksē. Taču, lai risinājumi būtu mērķtiecīgi un efektīvi, ir būtiski tieši no uzņēmēju pārstāvjiem un sociālajiem partneriem iegūt praktisku vērtējumu par galvenajiem izaicinājumiem un iespējām. Mūsu mērķis ir nevis vienas nozares korekcijas, bet sistēmiski uzlabojumi, kas pilnveidotu sadarbību un samazinātu lieku administratīvo slogu,“ norāda FM valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Armands Eberhards.
Līdz šim saņemtie priekšlikumi ir iekļauti rīcības plānā, sagrupējot tos astoņās jomās, kurās plānots veikt dažāda līmeņa un veida uzdevumus administratīvā sloga mazināšanai.
Kā augstas prioritātes jomas ar visvairāk saņemtajiem priekšlikumiem plānā atzīmētas projektu atlases vienkāršošana, projektu pārbaudes un uzraudzības efektivizēšana, kā arī iepirkumu jautājumi. Tāpat būtisks uzsvars ir uz nacionālā līmeņa prasību izvērtēšanu, atsakoties no tām, kas pārsniedz ES regulējuma noteiktās prasības, tādējādi samazinot administratīvo slogu un atskaišu apjomu. Attiecībā uz šo punktu līdz jūnija beigām plānots pārskatīt ES fondu normatīvo regulējumu un sagatavot grozījumus Ministru kabineta noteikumos.
Kopumā administratīvā sloga mazināšanas rīcības plānā ietvertos pasākumus paredzēts veikt līdz šī gada otrā ceturkšņa beigām.
Jau ziņots, ka FM īstenotie vienkāršošanas pasākumi papildinās Eiropas Komisijas mērķi samazināt administratīvo slogu vismaz par 25%, atvieglojot uzņēmējdarbības vidi un veicinot investīciju attīstību. Arī Latvija ir apņēmusies atvieglot ES finansējuma uzraudzības prasības tādā pašā apmērā. Tostarp paredzēts mazināt birokrātiju publisko iepirkumu jomā, kas ir daļa no kopējā ES investīciju mehānisma un bieži tiek identificēta kā viens no praktiskajiem administratīvā sloga iemesliem.