No 19. līdz 20. februārim Latvijas Finanšu ministrijas (FM) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes delegācija FM valsts sekretāres vietnieces nodokļu administrēšanas un ēnu ekonomikas ierobežošanas jautājumos Olgas Bogdanovas un VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora Aigara Prusaka vadībā viesojās Gruzijas Finanšu ministrijas Izmeklēšanas dienestā. Tikšanās mērķis bija pieredzes apmaiņa par noziedzīgo nodarījumu nodokļu un muitas jomā novēršanas, atklāšanas un izmeklēšanas organizēšanas procesu un iestādes uzraudzības nodrošināšanas aspektiem.
Jautājumu aktualitāte ir cieši saistīta ar 6. februārī Ministru kabinetā atbalstīto VID reformu, kas nostiprina VID kā klientorientētas servisa iestādes attīstības virzienu. Tā paredz nodalīt noziedzīgu nodarījumu novēršanas, atklāšanas un izmeklēšanas funkcijas no pakalpojumu sniedzēja funkcijām, proti, nodalīt no VID struktūrvienības, kuru mērķis ir atklāt noziedzīgus nodarījumus, nevis sniegt pakalpojumus vai konsultācijas – Nodokļu un muitas policijas pārvaldi un Iekšējās drošības pārvaldi.
Jāatzīmē, ka viens no svarīgākajiem iecerētās reformas mērķiem ir stiprināt un paaugstināt nodokļu un muitas policijas darba efektivitāti noziedzīgo nodarījumu valsts ieņēmumu un muitas lietu jomā novēršanā, atklāšanā un izmeklēšanā. Reformas ietvaros paredzēts līdz šā gada 1. jūnijam izstrādāt tiesisko regulējumu jaunas tiešās pārvaldes iestādes – Nodokļu un muitas policijas izveidošanai. Gruzijā organizatoriskais modelis, kad Finanšu ministrijas resorā darbojas divas iestādes – Ieņēmumu dienests un Izmeklēšanas dienests – ir izveidots un efektīvi darbojas kopš 2009. gada.
Vizītes ietvaros notika tikšanās un diskusijas ar Finanšu ministrijas Izmeklēšanas dienesta vadītāju Soso Ramišvili (Soso Ramishvili) un dienesta vadības komandu, kā arī tika apmeklēta Finanšu ministrijas Izmeklēšanas dienesta Mchetas reģionālā iestāde. Latvijas delegācijai bija iespēja iepazīties ar Gruzijas Finanšu ministrijas Izmeklēšanas dienesta darbības specifiku, dienesta pastāvēšanas vēsturē īstenotajām institucionālajām izmaiņām, prioritātēm un sasniegtajiem rezultātiem pēdējā laika periodā.