Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) publicējis Ziemeļvalstu un Baltijas valstu tehniskās palīdzības projekta “Finanšu plūsmu analīze, NILLTPFN uzraudzība un finanšu stabilitāte” ziņojumu. Tajā SVF eksperti novērtējuši projektā iesaistītajās valstīs – Dānijā, Igaunijā, Islandē, Latvijā, Lietuvā, Norvēģijā, Somijā un Zviedrijā – sasniegto progresu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) jomā un snieguši savus ieteikumus turpmākajai rīcībai.
Ziņojums ir rezultāts 2020. gada nogalē sāktajam projektam, kura mērķis ir turpināt uzlabot NILLTPFN sistēmas efektivitāti gan projektā iesaistīto valstu, gan visa reģiona līmenī. Ziņojumā norādīts, ka turpmāka valstu NILLTPFN sistēmu pilnveidošanas pasākumu īstenošana ir reģiona prioritāte un saskaņotai rīcībai un inovatīviem risinājumiem ir būtiska nozīme jaunu finanšu integritātes risku apzināšanā. Jāuzsver, ka Latvijai ir ļoti svarīgi turpināt darbu pie NILLTPFN jomas pilnveides.
Projektā iesaistīto valstu atbildīgajām institūcijām ieteikts veikt pārrobežu plūsmu pastāvīgu monitorēšanu, apmainoties ar reģionālajiem datiem par makro tendencēm un labāk identificējot valstis, kuras Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionu varētu pakļaut noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskiem.
Šis ir pirmais šāda veida SVF NILLTPFN tehniskās palīdzības projekts, ņemot vērā gan izmantoto metodoloģiju, gan reģionālo tvērumu. Īpaša uzmanība projektā pievērsta noziedzīgi iegūtu līdzekļu pārrobežu legalizācijas risku novērtēšanai, izmantojot mašīnmācīšanās tehnoloģijas, lai analizētu NILLTPFN uzraudzības instrumentu efektivitāti, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas šoku kvantitatīvās ietekmes uz finanšu stabilitāti izpētei.
Lai veicinātu uz NILLTPFN risku balstītu uzraudzību, ziņojumā ietverts aicinājums pastiprināt pārrobežu datu vākšanu un veikt papildu ieguldījumus uzlabotu datu analītiskajos instrumentos, kā arī īstenot saskaņotus uzraudzības pasākumus attiecībā uz augstākā riska kredītiestādēm. Papildus sniegts ieteikums turpināt finanšu integritātes pārkāpumu ietekmes uz finanšu stabilitāti analīzi, lai palielinātu finanšu sistēmas noturību pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas šokiem.
Projekta secinājumus un ieteikumus izskatīs SVF un Zviedrijas rīkotā attālinātā konferencē.
Ziņojums skatāms SVF mājaslapā.