Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas radušas risinājumu būtiski efektīvākai valsts resursu izmantošanai, lai ierobežotu nelielu apmēru narkotisko un psihotropo vielu un to prekursoru pasta sūtījumu nonākšanu Latvijā. Grozījumi trīs likumos – Pasta likumā, likumā “Par Valsts ieņēmumu dienestu” un Muitas likumā – ļaus arī atteikties no būtiska skaita kriminālprocesu ierosināšanas par narkotikām pasta sūtījumos. Tie stājās spēkā 2021. gada 20. oktobrī, un jau tagad novērojamas pozitīvas tendences.
Finanšu ministrs Jānis Reirs skaidro: “Plānots, ka veikto likuma grozījumu ietekmē ar vienu šāvienu tiks nošauti divi zaķi. Pirmkārt, tiks būtiski mazināta narkotisko vielu sūtīšana pa pastu un līdz ar to arī nonākšana iedzīvotāju, it īpaši neapdomīgu jauniešu rīcībā. Otrkārt, tiks būtiski ieekonomēti valsts resursi. Gada laikā netiks uzsākti aptuveni 600 neperspektīvi kriminālprocesi, ieekonomējot ap 600 000 eiro gadā, kas vairs nebūs jāizdod par ekspertīžu veikšanu un darba stundu apmaksu. Vienlaikus samazināsies slogs prokuratūrām neperspektīvo kriminālprocesu uzraudzībai, un tās turpmāk varēs novirzīt resursus noziedzības apkarošanai prioritāriem kriminālprocesiem.”
Jānis Reirs atzīst, ka šis ir spilgts piemērs, kā tiesībaizsardzības iestādes VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas, redzot, ka līdzšinējie procesi nesniedz vēlamo rezultātu un rada tikai neefektīvu administratīvo slodzi, izrādīja iniciatīvu, un, veicot likumu izmaiņas, spēja ne tikai ierobežot narkotisko un psihotropo vielu un to prekursoru sūtījumu nelielos apmēros ar pasta starpniecību nonākšanu Latvijā, bet arī novirzīt valsts resursus tādu noziedzīgu nodarījumu atklāšanā, kas būtiski palielina valsts budžeta ieņēmumus.
“Šis ir ES līmenī inovatīvs risinājums, un citu valstu partnerdienesti jau ir novērtējuši Latvijas ieviesto praksi un vēlas to pārņemt,” atzīst Jānis Reirs.
Līdz grozījumu izdarīšanai visos gadījumos, kad pasta sūtījumos tika atklātas narkotiskās vai psihotropās vielas, tika uzsākts kriminālprocess un veiktas procesuālās darbības. 2019. gadā uzsākti 719 kriminālprocesi par narkotikām pasta sūtījumos, savukārt 2020. gadā – 633 kriminālprocesi un 2021. gada 11 mēnešos –180 kriminālprocesi.
Turpmāk par VAS “Latvijas Pasts” Rīgas šķirošanas kompleksā ienākušiem aizdomīgiem sūtījumiem, kuros, muitas amatpersonai veicot pārbaudi ar speciāli apmācītu suņu palīdzību vai rentgena iekārtu, tiks konstatētas, iespējams, narkotiskās vai psihotropās vielas vai to prekursori, vairs netiks automātiski uzsākts kriminālprocess un procesuālās darbības. Tā vietā apturētā aizdomīgā pasta sūtījuma nogāde adresātam tiks apturēta, un persona tai adresēto sūtījumu ierastā kārtībā nesaņems.
Pasts aizdomīgo sūtījumu nekavējoties nodos muitas amatpersonai, kura to izņems un nogādās VID uzglabāšanai. Persona tiks aicināta 30 dienu laikā ierasties VID Muitas pārvaldē, lai tās, kā arī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas klātbūtnē, veicot eksprestestu, saņemtu sūtījumu. Ja eksprestests uzrādīs narkotisko vielu klātbūtni, VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersona saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 370. panta pirmo daļu, pieņems lēmumu par kriminālprocesa uzsākšanu, jo pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Kriminālprocesa ietvaros amatpersona veiks turpmākās procesuālās darbības, aizturēs personu (-as), kuras (-u) aizdomīgajā pasta sūtījumā konstatēta narkotiskā viela, izņems no personas vielu, pašu pasta sūtījumu un/vai citas mantas un dokumentus.
Ja persona 30 dienu laikā neieradīsies saņemt aizdomīgo pasta sūtījumu, speciāli izveidota VID komisija pieņems lēmumu par sūtījuma iznīcināšanu. Lēmumu iznīcināt aizdomīgu sūtījumu pieņems tikai pēc veiktās datu analīzes, kā arī pēc iespējamās operatīvās darbības rezultātu apkopojuma, lai neizveidotos situācija, ka sūtījums tiek iznīcināts jau pirms informācijas izpētes, tādējādi iznīcinot iespējamo lietisko pierādījumu.
VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes Izlūkošanas analītikās daļas amatpersonas veiks analītisko darbu, apkopojot un analizējot informāciju par visiem aizdomīgajiem pasta sūtījumiem, lai konstatētu iespējamās sakarības vairāku (skaita un apjoma) sūtījumu uzskaitē. Tādēļ ikvienam iedzīvotājam, it īpaši jauniešiem, ir jāapzinās savas rīcības sekas, pasūtot un saņemot šādus pasta sūtījumus, vieglprātīgi paļaujoties uz iespēju palikt nenotvertam un nesodītam.
Svarīgi apzināties, ka pasta sūtījumi tiek kontrolēti un uz tiem attiecas visi normatīvajos aktos noteiktie ierobežojumi un aizliegumi preču un priekšmetu pārvietošanai pāri valsts robežai. Narkotisko vielu kontrabanda ir smags vai sevišķi smags noziegums, par ko paredzēta kriminālatbildība un sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem, atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.