Finanšu ministrs Jānis Reirs no 20. līdz 24.aprīlim piedalīsies Pasaules Bankas grupas (PBG) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pilnvarnieku pavasara sanāksmēs Vašingtonā, ASV. Latvijas delegāciju vada finanšu ministrs, un tās sastāvā ir Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla komisijas amatpersonas.
Centrālais fokuss - Ukraina, valstu parāds, digitalizācija
Pavasara sanāksmju centrālais diskusiju temats būs Krievijas militārā agresija Ukrainas teritorijā un tās izraisītās humanitārās krīzes ietekme uz Ukrainu un globālo ekonomiku, tai skaitā bēgļu situāciju, pārtikas trūkumu, kā arī atbalsta pasākumiem šo problēmu risināšanai. Kopējais PBG atbalsts Ukrainai sastāda 3 miljardu ASV dolāru apmērā un tiek nodrošināts aizdevumu, garantiju un grantu veidā, tai skaitā piesaistot donoru resursus. Latvijas valdība, kā viena no pirmajiem donoriem, 2022. gada martā apstiprināja grantu 5 miljonu eiro apmērā Ukrainas atbalstam caur PBG trasta fondu. Arī Starptautiskā Attīstības asociācija (IDA) sniegs ārkārtas atbalstu Ukrainai 1 miljards ASV dolāru un Moldovai 100 miljoni ASV dolāru. Savukārt SVF ir apstiprinājis ārkārtas finanšu palīdzību Ukrainai 1.4 miljardu dolāru apmērā neatliekamu finansējuma vajadzību un kara radīto ekonomisku seku risināšanai.
Vienlaikus pilnvarnieki diskutēs par valstu parādu, kas pandēmijas krīzes ietekmē ir vēl vairāk pieaudzis. 2020. gadā globālais parāds kopumā palielinājās par 28 procentpunktiem no IKP, kas ir lielākais pieaugums kopš Otrā Pasaules kara. Valdību aizņemšanās sastādīja aptuveni pusi no šī pieauguma, globālajam publiskā parāda rādītājam palielinoties līdz 99% no IKP. Savukārt attīstības valstu ārējais parāds 2020. gadā palielinājās līdz 31% no IKP, kas ir par 7 procentpunktiem lielāks nekā 2010. gadā, bet iekšējais parāds pieauga vēl straujāk, līdz 174% no IKP. Papildus tam pilnvarnieku sanāksmes darba kārtībā ir diskusija par to, kā pandēmijas ietekmē ir izvirzījusies digitālo tehnoloģiju spēja veicināt ekonomikas un sociālo noturību, vienlaikus padziļinot digitālo plaisu un tās negatīvo ietekmi uz sociālo iekļaušanu. Gandrīz trīs miljardiem pasaules iedzīvotāju joprojām nav pieejams internets, turklāt vismazāk attīstītajās valstīs 73% iedzīvotāju joprojām to neizmanto. Nestabilās un konfliktu skartās valstīs tikai 29% iedzīvotāju lieto mobilo internetu. Tādējādi diskusija tiks vērsta uz to, kā risināt šīs nepilnības valdību līmeni un piesaistot privāto sektoru.
Dalība forumā ar Ukrainas prezidentu un Pasaules Bankas prezidentu
Pilnvarnieku sanāksmju ietvaros finanšu ministrs piedalīsies Ukrainas valdības un WBG organizētā ministru diskusijā par atbalstu Ukrainai, kurā valstis paziņos par papildus finanšu atbalstu Ukrainai un pārrunās Ukrainas finansējuma vajadzības neatliekamo valdības izdevumu segšanai. Šogad sagaidāms Ukrainas IKP kritums par 45.1 procentpunktu, budžeta deficīts turpina pieaugt aptuveni 20-25% no IKP (pirms kara tas bija 3.5%), tāpat arī finansējuma vajadzības – līdz 5-6 miljardiem dolāru mēnesī. Diskusijā piedalīsies Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis (Volodymyr Zelensky), Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs (Denys Shmyhal), PBG prezidents Deivids Malpass (David Malpass), SVF vadītāja Kristalina Georgijeva (Kristalina Georgieva).
Ziemeļu un Baltijas valstu pilnvarnieku tikšanās
Vizītes laikā norisināsies tradicionālās Ziemeļu – Baltijas valstu grupas sanāksmes: PBG formātā pilnvarnieki ar izpilddirektoru Akselu Trostenburgu (Axel van Trotsenburg) pārrunās bankas atbalsta instrumentus Ukrainai, iedzīvotāju migrāciju un piespiedu pārvietošanu, iekšējo resursu mobilizēšanu un resursu pārdali, pāreju uz zema oglekļa un klimatnoturīgu attīstību, kā arī atbalstu valstīm ar vidējiem ienākumiem. Savukārt uz SVF formāta sanāksmi ir uzaicināts Ukrainas finanšu ministrs Serhijs Marčenko (Serhii Marchenko), lai apspriestu Krievijas iebrukuma ietekmi uz Ukrainas ekonomiku un publisko finansējumu, kā arī rekonstrukcijas vajadzības nākotnē.
Divpusējās sanāksmes ar PBG viceprezidentiem, ASV Valsts kases un Valsts departamenta augsta līmeņa pārstāvjiem
Divpusējo sanāksmju programmā ministrs tiksies ar PBG viceprezidentu attīstības finansēšanas jautājumos Akihiko Nišio (Akihiko Nishio), lai pārrunātu IDA resursu 20. papildināšanas (IDA20) prioritāro politikas pasākumu īstenošanu un IDA19 atbalsta sniegšanu Ukrainai. Tiekoties ar Starptautiskās Finanšu korporācijas (SFK) viceprezidentu Emanuelu Nierinkindi (Emmanuel Nyirinkindi), tiks pārrunātas iespējas saņemt SFK finanšu atbalstu Latvijas eksporta uzņēmumiem attīstības tirgos. Savukārt tikšanās laikā ar Daudzpusējās Investīciju garantiju aģentūras (MIGA) viceprezidentu Vīdžeju Aijeru (Vijay Iyer) paredzētas sarunas par iespējām saņemt MIGA finanšu garantijas Latvijas eksporta uzņēmumiem attīstības tirgos, kā arī kopīgi organizēt SFC/MIGA biznesa forumu Latvijā, šī gada septembrī.