Otrdien, 25. jūnijā, Ministru kabinets atbalstīja Latvijas un Šveices sadarbības programmas 2019.–2029. gada perioda vadības likumprojektu.
Likumprojekts izstrādāts, lai nodrošinātu efektīvu, pārskatāmu un pareizas finanšu pārvaldības principiem atbilstošu Latvijas un Šveices sadarbības programmas otrā perioda(2019.-2029. gadam (Šveices sadarbības programma) īstenošanu. Likumprojekts nosaka Šveices sadarbības programmas vadībā iesaistīto institūciju, projekta īstenotāja un tā partnera tiesības un pienākumus, vadībā iesaistīto institūciju lēmumu pieņemšanas, apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas kārtību, kā arī citus ar Šveices sadarbības programmas vadību saistītus jautājumus.
Līdz 2029. gada 3.decembrim Latvija saņems Šveices finansējumu indikatīvi 42,4 miljonus eiro, šajā laikā tiks atbalstītas četras programmas – “Partnerība lietišķās pētniecības jomās: inovatīvi materiāli, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un viedā enerģija”, “Spēcīgākas darba vidē balstītas mācības profesionālās izglītības un mācību pilnveidošanai Latvijā”, “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” un “Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija”..
Lietišķajā pētniecībā tiks attīstīta pētniecības kapacitāte un veicināta Latvijas un Šveices pētnieciskā sadarbība inovatīvu materiālu, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un viedās enerģijas jomās. Profesionālajā izglītībā un darba vidē balstītās mācībās tiks pilnveidots darba vidē balstītu mācību modelis (t.sk. digitālie mācību līdzekļi) un izveidots nozarē balstīts eksaminācijas modelis (pilotēts konkrētās nozarēs), kā arī sagatavoti jauni profesionālās izglītības pedagogi. Bērnu vēža aprūpes attīstībā Latvijā tiks pilnveidota onkoloģisko slimību diagnosticēšanas un personalizētas ārstniecības pieeja, izveidojot uzraudzības sistēmu ilgtermiņa atbalstam bērniem, kuri pārslimojuši onkoloģisku saslimšanu, ko vēlāk varēs attīstīt pieaugušo onkoloģisko un reto slimību pacientiem. Vēsturiski piesārņoto vietu sanācijā tiks nodrošināta nacionālas nozīmes sanācija Aizkraukles teritorijā agrākās dzelzsbetona ražotnes vietā, novēršot turpmākā piesārņojuma emisiju gruntsūdeņos un Daugavā.
Pēc likumprojekta atbalstīšanas Ministru kabinetā tas tiek virzīts pieņemšanai Saeimā.